Kto jest dobrym duchem naszej szkoły?

Kto jest dobrym duchem naszej szkoły?

Żadna szkoła montessoriańska czy alternatywna nie może istnieć bez osób, które wierzą w jej idee, rozumieją i potrafią stosować zasady pracy z dziećmi oraz mają ciepłe serca i otwarte głowy. Dobrymi duszami i „mózgami” naszej placówki są dwie przecudne dyrektorki: Aleksandra Kas i Sylwia Zamojska.

Ukochane i kompetentne dyrektorki

Osoby zarządzające placówkami edukacyjnymi nie mają łatwej pracy. Muszą łączyć oczekiwania rodziców, nauczycieli oraz dzieci z przepisami i wymogami prawa. Wypracowują kompromisy i szukają elastycznych rozwiązań. Dodatkowo nasza szkoła zarządzana jest demokratycznie – przez dyrektorów i zespół nauczycieli. Wbrew pozorom to zarówno błogosławieństwo, jak i sprawdzian dla umiejętności managerskich.

W piękną i mądrze zaprojektowaną całość spinają to dwie przecudne i niezwykle kompetentne dyrektorki: panie Aleksandra Kas i Sylwia Zamojska. Zostały wybrany na swoje stanowiska przy pełnym poparciu środowiska rodziców, pedagogów i dzieci. Nic dziwnego – obie pedagożki są niezwykle lubiane, przede wszystkim za swoje empatyczne podejście do każdego. W ich działaniach zawsze każdy czuje się zaopiekowany: zarówno rodzice, uczniowie, jak i pracownicy placówki. Wiedzą, jakie są imiona wszystkich uczniów i znają się z każdym rodzicem. 

Duch Marii Montessori

Zarówno pani Aleksandra, jak i Pani Sylwia pracują w szkole prawie od początku jej powstania. Przez te wszystkie lata aktywnie brały dział w tworzeniu naszej placówki. Włożyły – i wkładają do dziś – mnóstwo wysiłku, aby wszystkie potrzeby i wyzwania nieszablonowej szkoły poskładać w ukwieconą drogę rozwoju, po której poruszają się wszyscy związani z Akademią Montessori.

A codzienność przecież nie rozpieszcza. Przeszliśmy razem przez budowę szkoły, przeprowadzki, zdalne nauczanie w czasach pandemii, przeorganizowanie systemu zarządzania i wiele, wiele innych trudnych chwil. Dzięki pomysłom obu Dyrektorek dzieci nie musiały martwić się tym, że wiatr wieje nam w oczy – cały czas czuły delikatne podmuchy w skrzydła.

Po pierwsze pedagożki

Pani Aleksandra pracuje w oddziale klas 4-8. Potrafi dogadać się z każdym. Z lekkością układa słowa tak, żeby zawsze być dobrze zrozumianą. Równocześnie ma w sobie pełno delikatności i klasy, tak potrzebnych w komunikacji zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. 

Pani Sylwia tworzyła oddział klas 1-3. Zna edukację Montessori jak nikt inny. Jej spojrzenie na dzieci jest zawsze pełne akceptacji. Każdy nauczyciel, który ma jakiekolwiek wątpliwości, zawsze może poprosić ją o radę i z pewnością otrzyma mądrą wskazówkę.

Obie Dyrektorki są mistrzyniami montessorianskiego podejścia do ucznia. Każdy uczeń jest widziany, odczytany i zadbany – każdy jest równocześnie indywidualnością i ważną częścią społeczności. Panie cierpliwie i spokojnie prowadzą całą szkołę, by potencjał uczniów wzmacniał się każdego dnia.